İstanbul’da Kültür Sanatla buluştu

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, Kültür Sanat Muhabirleri Derneği tarafından “Kültür Sanat Buluşmaları” etkinliğinin ikincisi İstanbul Sepetçiler Kasrı’nda düzenlendi.

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir’in önderliğinde gerçekleştirilen etkinliğe, AK Parti Şehir ve Kültür Başkanlığı Başkan yardımcısı Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bürokratlarından Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın, Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı ve Türk sanat müziği sanatçısı Necmettin Akben, Kalecik müzesi kurucusu Mimar Vural Karahan, Telif Hakları Daire Başkanı Sanem Arıkan, Oyuncu ve Yapımcı İhsan Karademir,  sinema oyuncuları Yasemin Tunca, Duygu Çelebi, Sedat Bilenler Ferdi Sancar, Alper Alp, Gökçe Balıker, Yakup Yavru, senarist Kadir Maraşlı, Gazete ve Televizyonların Kültür sanat editör ve muhabirleri katıldı.

KÜLTÜR SANAT HABERCİLİĞİNİN ÖNEMİ

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, ‘Kültür Sanat Muhabirleri Derneği olarak düzenlediğimiz Kültür Sanat buluşmasını Sepetçi Kasrında gerçekleştirdik.

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği; Kültür sanat haberciliğini daha önemli kılabilmek, Sahada görev yapan gazeteci arkadaşlarımızı bir araya getirerek iyi ve kötü günümüzü birbirimizle paylaşabilmek, Geniş bir Kültür sanat yelpazesine sahip ülkemizin, kültürel ve sanatsal değerlerini korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak, Kültürel değerlerimizin ve bütün sanatsal faaliyetlerin, basın yayın organlarımızda daha fazla yer bularak, kamuoyuna doğru aktarılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur’ dedi.

KÜLTÜR SANATIMIZ TÜM DÜNYADA KONUŞULACAK

Kültür ve sanatımızın gelişen ve büyüyen ülkemizde gelecek dönemlerde daha da aktif rol alacağına inanıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Nabi Avcı’nın ileri görüşlülüğü, Kültür ve sanata verdiği önem, öyle görünüyor ki Kültürümüzü ve sanatımızı tüm dünyada konuşur hale getirecek’ diyen Gökdemir, Kurtlar vadisi dizisinde şurubcu rolüyle hayatımıza giren ve bugün Bahtiyar Bahtıkara isimli sinema filminin yapımcılığını üstlenen  İhsan Karademir ve yol arkadaşı yapımcı Mehmet Demir ile Bahtiyar Bahtıkara filminde görev alan, senarist, oyuncu ve diğer çalışma arkadaşlarına, Anadolu’nun kültürel ve geleneksel mirasına sahip çıkan, memleketi Ankara’ya bağlı Kalecik ilçesinde Kalecik müzesini kurarak bini aşkın geleneksel eseri müzesinde gelecek nesillere aktarmak adına toplayan, yıkılmak üzere olan tarihi Karahan konağına tekrar can veren Mimar Vural Karahan’a geceye katkılarından dolayı teşekkür etti.

SİNEMA VE SANATA DESTEĞE SANATÇILARDAN TEŞEKKÜR

24 Martta vizyona girecek olan ve Muğla’nın Seydikemer İlçesinde çekimi gerçekleştirilen Bahtiyar Bahtı Kara filminin yapımcısı İhsan Karademir, ‘Sinema ve Sanata olan desteğinden dolayı Kültür Bakanlığına teşekkür ederim. Biz sanat camiası olarak, sinema sektörü olarak isteklerimizi projelerimizi kültür bakanlığına sunuyoruz. Tarihimize ve Kültürümüze yönelik çok çok çalışmalar yapacağına inanıyoruz. Bu etkinliğinize katılmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz’ dedi.

Mimar Vural Karahan Ankara kalecik müzesinin kurulum sürecini anlatarak, süreçte yaşanılan anılarını dile getirdi.

TURŞUCU: KÜTÜPHANELERİMİZ ARTIK DAHA MODERN

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bürokratlarından Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu kütüphaneler ile ilgili çalışmalarını dile getirirken yeni projeler hakkında bilgi verdi.

Hamdi Turşucu, ‘Eski Kütüphanelerin o tozlu raflarından kurtulup modernleştirilip daha iç açıcı daha kullanışlı hale getiriyoruz. Gelenlerin rahat rahat kitap okuyabileceği, sinema izleyebileceği, yemek ihtiyaçlarını görebileceği, kitap satın alabileceği bir ortam haline getiriyoruz. Şu anda 2 ilimizde başlayan projeye ilgi oldukça iyi. Kültür ve Turizm Bakanımızın ve Milletvekillerimizin desteği ile sektörümüzü çağa ayak uyduran daha modern bir sisteme dönüştürme projelerimiz devam etmekte’ dedi.

HÜKÜMETİMİZ KÜLTÜR MİRASLARIMIZA SAHİP ÇIKIYOR

AK Parti Çevre Şehir ve Kültür Başkanlığı Başkan yardımcısı Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Bakanlığın yapmış olduğu projelerden bahsederek hem sinema hem de Kültür miraslarına yapılan destekleri anlattı ve bu desteklerinde artarak devam edeceğini dile getirerek, ‘27 yıldır toplanamayan Milli Kültür şurasının 10 Mart’ta toplanacak olması bunun bir göstergesidir’ dedi.

Sanatçılarımızla Türk sineması ve Türk müziğinin günümüzde geldiği nokta, sorun, dilek ve temenniler üzerine soru cevap şeklinde sohbetler edildi.

Kültür Sanat buluşmasında Kültür Bakanlığı sanatçılarından Alper Asutay Kemanıyla, Mustafa Tabak Kanunuyla, M.Enes Üstün ise Tamburuyla katılım sağlayarak Türk sanat müziği enstrümanlarıyla Kültür sanat buluşmasına renk kattı.